Naučte se 100 španělských slovíček za hodinu

autor: Jakub Pok

Chcete se učit španělsky? Naučili jste se na dovolené některé španělské fráze a namotivovalo vás to naučit se španělsky? Přemýšlíte, jak se naučit španělsky doma? Hurá do toho! Španělština ve srovnání například s němčinou nebo francouzštinou není tak těžký jazyk. Na rozdíl od angličtiny se španělská slovíčka s výslovností učíte rovnou, protože španělština má jednoduchou výslovnost a pokud se na počátku naučíte pár pravidel, není problém slovíčko správně přečíst.

Ukážeme vám, jak se snadno a rychle naučit několik španělských slovíček pomocí paměťové metody slovíček v příbězích. Pro slovíčka si vytváříme fantazijní příběhy, které nám pomohou si je zapamatovat. Touto technikou se dá naučit 100 španělských slovíček za hodinu, nejprve ale začneme zvolna.

První slovíčko, které se dnes společně naučíme, bude PITÍ – španělsky BEBIDA. Představte si, že vám číšník donese pití, které předtím vychválil jako specialitu podniku, vy, plni očekávání, se napijete a následně se proměníte v ovci, BEčíte a zklamaně voláte: „ BÍDA!“. Pravděpodobně si momentálně říkáte, že jsme trávili více času na sluníčku, než je zdrávo a že jsme se dočista zbláznili, nebojte. Jen máme vyzkoušené, že čím větší nesmysl paměti naservírujeme, tím snadněji si jej zapamatuje. Rekapitulace slovíčka je pak formalitou: nápoj = po napití se proměním ve zklamanou ovci -> BE + BIDA.

Dále se naučíme slovo POSTEL – CAMA, zajímá nás výslovnost [KAMA]. Představte si, že ve Španělsku je poslední dobou nebývale chladno a do postele je tedy nutné uléhat ve speciálním oděvu - jedná se o KAMAše. Nebojte, toto „naťuknutí“ bohatě postačí a hlavně, ve španělštině se hláska „š“ nevyskytuje, nehrozí tedy, že byste španělský termín zkomolili. Nyní už zbývá jen zopakovat: do postele v KAMAších.

Z důvodu bezpečnosti se na plážích vyvěšují vlajky, které signalizují stav moře. Nyní si tedy uložíme slovo VLAJKA – španělsky BANDERA. Zkuste si představit, že ve Španělsku se v rámci nalákání turistů rozhodli zaměstnat BANDERAse (Antonio Banderas – herec), který ve svém kostýmu Zorra mstitele pravidelně běhá po pláži a na svém bájném kordu mává vztyčenou barevnou vlajkou. Aby byla asociace co nejpřesnější, představte si ještě, že na vlajce hoří velké písmeno „S“ (to proto, že poslední písmeno hercova jména nepoužijeme – necháme ho shořet). Opakování je následovné: vlajka = mává s ní BANDERAs a je na ní hořící písmeno „S“.

V hotelu si budete chtít dát něco osvěžujícího k pití, hodí se slovíčko ZUMO [SUMO]DŽUS. Můžete si představit, jak vám krabici s džusem otevírá tlustý zápasník SUMO a potírá si své velké břicho lepkavým pomerančovým džusem.

A možná si budete chtít na dovolené půjčit COCHE [KOČE]AUTO. Představte si, že vám dají AUTO, které je ale úplně plné KOČEk.

Pro závěrečnou rekapitulaci máme ještě několik kontrolních otázek.

Co jste vydávali za zvuky, když jste se napili pití? A co jste následně zvolali?

V čem jste vlezli do postele?

Kdo vyvěšuje vlajku na pláži a co na ní hoří?

Zápasník čeho vám otevíral krabici džusu? 

A čeho bylo plné auto z půjčovny?

Zopakujte si ještě jednou všechna španělská slovíčka a v případě, že vám některé bude některé činit obtíže, asociaci posilněte nebo ji klidně vytvořte znovu a čistě podle vás. Takto se španělská slovíčka můžete učit online s naší aplikací 2000 slovíček. Kromě španělštiny, kde se můžete učit slovíčka podle učebnice Španělština nejen pro samouky, se v aplikaci můžete učit take angličtinu a němčinu.

Španělská slovíčka jdou pomocí techniky slovíček v příbězích do paměti jako po másle. Metodu si můžete osvojit na kurzu s Jakubem Pokem. Na našem blogu pak píší účastníci své zkušenosti, jak se učit španělsky. Například náš vážený účastník kurzu Školy paměti David Bíža píše, jak se naučit španělsky za 5 měsíců. David techniku pro zrychlené učení jazyků vyzkoušel se vším všudy, přesně tak, jak doporučujeme na našem jazykovém kurzu. Nejen, že se slovíčka učil podle metody slovíček v příbězích, ale také dodržoval principy správného procvičování slovíček a postupu v rámci celé učebnice.  A výsledky se dostavily velmi rychle!  Aby motivoval větší množství lidí, začal postupně přispívat na naše fórum.trénujpaměť.cz:

1. října 2015

V polovině července 2015 jsem u Jakuba Poka absolvoval kurz ohledně učení jazyků. Předtím jsem se cca 2 měsíce zkoušel učit španělská slovíčka, a trochu i používal asociace. Ale na konci června vše vypuklo. Začal jsem se učit cca 1,5-2 hodiny denně, 5krát v týdnu. Podle knihy Španělština pro samouky a použil systém, který nás Jakub Pok učil na kurzu. Po pár týdnech asociace nebyly problém. Problém byl vše opakovat pravidelně tak, abych dostal slovíčka do dlouhodobé paměti. Někdy cca 3. týden po zahájení výuky španělštiny jsem měl systém, kdy jsem si v Excelu udělal jednoduchou tabulku na opakování. Z každé lekce opakuji: úvodní text, slovíčka a fráze, závěrečný překlad v obou směrech. Frekvence opakování je 1, 3, 7, 30 a pak každých 30 dní (to ještě ladím, nejsem s výukou zase tak daleko časově). V tabulce si zadám datum a automaticky mi naskočí, co je ten den třeba opakovat.

Nemusím o tom přemýšlet, je to dáno. Začal jsem dělat ohromné pokroky. Po dvou měsících samostudia (předtím jsem španělštinu nikdy nestudoval), jsem se rozhodl pro kurzy konverzace. Celé září jsem 3krát týdně po 2 hodinách chodil na konverzace a denně téměř 3 hodiny studoval. Dnes po 3 měsících intenzivní výuky jsem schopen se domluvit ve většině běžných situací.

Protože mám porovnání s tím, jak jsem se učil němčinu a angličtinu, tak vidím neskutečnou rychlost, s jakou jsem pokročil. Nebýt asociací a opakovaní, byl bych někde jinde. Samozřejmě cítím, že je studium pro mě jednodušší díky tomu, že již dva jazyky znám. Ale to nic nemění na tom, že minimálně zapomínám španělská slovíčka. Dnes mohu říci, že aby se člověk domluvil, stačí opravdu 4 měsíce a dobrý systém. 

David na fóru pravidelně přidával příspěvky, jak se mu se španělštinou daří a systém upravoval podle toho, co se mu ukázalo jako nejefektivnější. Postupně ubral hodiny konverzace, protože si ověřil, že opakování je naprosto stěžejní a při takovém intenzivním tempu správně opakovat nestíhal. Méně je někdy více a každý si musí tak trochu vychytat, co mu nejvíce vyhovuje.

15. prosince 2015

Tak začínám druhou polovinu knihy, je tedy čas bilancovat :-) a shrnout dosavadní zkušenosti se systémem, který jsem se naučil na kurzu trénování jazyků u Jakuba Poka.

  1. Držet se systému - já se držím z cca 80 % (drobnosti, jsem doplnil ze svého) a nemohu si to vynachválit, pokroky jsou rychlé.
  2. Jedna kniha stačí - s jednou knihou se dá kouzlit, není potřeba odbíhat k dalším, a zkoušet jiné, nakonec to zpomaluje a hlavně neumožní Vám to držet pravidelné opakování, což je možná více než 50 % úspěchu, pokud chcete dostat jazyk do dlouhodobé paměti. Ideální je na příklad Španělština nejen pro samouky.
  3. Učitel - mám učitele, který mi pomáhá s konverzací a s některou gramatikou, jsou různé vychytávky, které Vám v učebnici hned "nesepnou" nebo na ně narazíte později, díky dobrému učiteli Vám to rychleji zapadne do sebe. Mám individuální výuku španělštiny, neměnil bych. Mám také učitele, který akceptuje moji knihu a můj systém - což není vždy jednoduché, ale trvejte si na tom, Vy to platíte
  4. Opakování - to je základ, který neskutečně urychlí učení a zkrátí čas, který mu musíte věnovat. Je to pracnější, systém udržovat a hlídat, ale vyplatí se to bohatě. Když jsem systém opakování po 1, 3, 7, 10, 30, 60, 90 dnech nedodržel - a to především na začátku, učil jsem se většinu věcí znova - jestli Lenin říkal učit se, učit se, učit se, já říkám opakovat, opakovat, opakovat. Člověk má v sobě tu chuť jít dál, dělat nová slovíčka a neopakovat, ale tím se učení prodlouží.
  5. Motivace k učení - když dodržuji systém, vidím pokroky a to mě neskutečně motivuje, a pomáhá překonávat krize, když přijde např. složitá gramatika, když se mi nechce.
  6. Krize - když se nechce - jsou a budou - důvody jsou různé, co jsem se naučil, když to nebude hodina nebo dvě denně, udělat aspoň 15 minut, neučím se pak nic nového pouze udržuji systém opakování, když opakuji, tak mi to jde a to mi ve své podstatě pak pomůže krizi překonat. Nejhorší je, když pár dní neděláte nic, návraty bolí, a hlavně člověk zapomene a pak to jde hůře, a tak to člověk dál odsouvá, protože se člověk musí učit věci znovu - výsledek - často to člověk vzdá - tedy krize přijde, alespoň opakujte denně chvilku, nedovolte krizi, aby Vám vzala to, co již umíte.
  7. To je asi to hlavní, jak to vidím, začínám druhou část knihy Španělština nejen pro samouky, kde už není tolik gramatiky, nebo vychází již z gramatiky naučené, teď už to bude hlavně o slovíčkách a trénování naučeného, rozšiřování toho jádra jazyka a jeho upevňování, slovíčka se mi, díky asociacím učí rychle, takže by to mělo jít samo.

Je to bomba !! systém na učení španěštiny! Přeji všem, ať se jim daří při učení jazyka. Já se zase někdy ozvu s tím, jak pokračuji a blížím se k cíli, a na závěr pak napíši ucelené hodnocení, vždy se něco objeví, co se dá pilovat. Věřím, že další jazyky, které se budu následně učit, už budou hračka s vypilovaným systémem.

Co dodat? Jsme rádi, že David zaznamenává takové úspěchy. Ale hlavní je, že to není jen David. Mnoho účastníků Kurzu zrychleného učení cizích jazyků nám píše, jak s technikou dělají úžasné pokroky, třeba i při učení tak komplikovaných jazyků jako je čínština nebo japonština. Nepřekvapuje mě to, protože vím, že technika zkrátka funguje. Jen je potřeba ji vyzkoušet, začít tak se slovíčky pracovat a uvidíte, že to půjde den ode dne lépe. David a řada dalších nám to potvrzují. Pochopte, že neustálé „ono to nejde“, „nemám na to energii“, „jsem již na jazyky starý/stará“ apod., je pouhé hledání výmluvy.

DOBRÁ PAMĚŤ - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána. A přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Naše články o paměťových technikách


Copyright © 2019 2000 SLOVÍČEK | info@2000slovicek.cz

Aplikaci s vytvořil Jakub Vančišin