Naučte se 100 slovíček za hodinu

Jakub Pok - nejznámější trenér paměti v ČR Jakub Pok, lektor a zakladatel Školy paměti

Nevíte, jak vyzrát na cizí jazyky? Nejdou vám do hlavy cizí slovíčka a učení jazyků je pro vás noční můrou. Hledáte způsob, jak se lépe učit? A víte, že existuje metoda, jak se naučit 100 slovíček za hodinu? Zní to možná neuvěřitelně, ale opravdu existuje vědecky ověřená metoda, díky které jdou slovíčka do hlavy jako po másle.

Najděte svou motivaci!

Vědecké výzkumy v poslední době ukázaly, že lidé ovládající ke svému mateřskému jazyku ještě jakýkoli cizí jazyk, se častěji zotavují po mrtvici a později je postihuje stařecká demence. U Alzheimerovy choroby výzkumy vědců z univerzity v Torontu dokonce prokázaly, že její symptomy se u bilingvních lidí projevily o čtyři až pět let později, než u lidí hovořících jen svým mateřským jazykem.

Jasně se tedy ukazuje, že jestliže je třeba pro zdraví těla cvičit, trénink paměti, třeba právě procvičováním slovíček, je zase naprosto stěžejní pro naše mentální zdraví.

No dobře, uznáváme, že rychlejší zotavení v případě mrtvice je trochu zvláštní motivace pro učení jazyků. Najít si správnou motivaci je ale základem pro to, abyste se naučili cizí jazyky rychle a efektivně. Pokud se do jazyků pustíte jen tak a nebudete mít žádný konkrétní cíl, brzy vás elán opustí a stane se z vás tak akorát věčný, demotivovaný začátečník.

Řada účastníků našich kurzů se chce naučit cizí jazyk kvůli tomu, že chtějí studovat v zahraničí nebo získat vysněnou práci. To rozhodně není špatná motivace. Přichází také senioři, jejichž děti žijí v zahraničí a vnoučata často neumí česky. I v pokročilém věku se učí nový jazyk, aby si s vnoučaty mohli povídat. To je nejen ideální motivace, ale také perfektní způsob prevence demence a dalších onemocnění, jak jsme si již říkali.

Pokud nechcete studovat v zahraničí, ani tam nemáte rodinu, nevadí. Proč třeba nemít cíl odstěhovat se na důchod někam k moři do Španělska? Možná ho nakonec ani nemusíte realizovat, ale jako motivace je to geniální. To potvrzuje náš vážený účastník kurzů David, který na fóru Trénujpaměť.cz popisuje, jak se za 5 měsíců naučil španělsky.  Krom toho si můžete stanovovat i dílčí cíle. Například jeďte na dovolenou do Španělska. To vás namotivuje k tomu, abyste se naučili základní konverzační obraty. Nebo si půjčte knížky ve zjednodušené španělštině a začněte číst.

Pořádně se do toho opřete

Nikdy nezačínejte s více cizími jazyky najednou. Můžete studovat jeden jazyk na pokročilejší úrovni a s dalším začít, ale základy dvou jazyků by se vám mohly zbytečně plést. Když začínáte, je také ideální se do studia zpočátku trochu opřít! Pokud začnete zvolna, budete se novému jazyku věnovat jednou týdně hodinu, neuvidíte téměř žádný pokrok.

Naopak pokud budete schopni se alespoň zpočátku cizímu jazyku věnovat každý den nebo několik hodin týdně, budete fascinováni úžasnými pokroky a to vás bude hnát dál. Když si uvědomíte, že před pár týdny jste neuměli nic a najednou se domluvíte v hotelu, je to určitě velkou motivací k dalšímu studiu. Když uvidíte, jak se dají rychle naučit slovíčka třeba ze španělštiny, budete mít třeba i motivaci ke komplikovanějším jazykům a vrhnete se třeba na japonštinu.

Najděte si systém

Většina lidí při učení jazyků nemá žádný systém, ani řád, o tom už jsme psali v článku Co děláme při učení jazyků špatně: 5 tipů, jak to zlepšit. Tam najdete i tipy na vhodné učebnice, určitě doporučujeme mít jednu hlavní učebnici, která bude mít správnou strukturu a tu doplňovat například konverzací, posloucháním rádia nebo četbou novin a knížek.

Zkuste si také udělat časový plán a vyhraďte si v týdnu čas, kdy se budete jazykům věnovat. Byť to asi většina lidí slyší nerada, je úplně nejlepší si vyhradit čas na jazyky po ránu. Já se nejraději jazykům a trénování paměti věnuji téměř každý den od 6. hodiny ráno. Není nic krásnějšího než začít den s úspěchem :-) Odcházíte tak do práce spokojeni, že máte „splněno“ a hlavně už není prostor na výmluvy, že vám do toho přes den něco vlezlo a na studium už nezbyl prostor. Můžete třeba využít program na učení slovíček, s naší aplikací 2000 SLOVÍČEK stačí se jazykům věnovat 5 minut denně a výsledky se brzy dostaví. Online učení je dobrý způsob, jak se rychle naučit slovíčka.

Učte se v kontextu

Ze školy si většinou pamatujeme, že jsme si slovíčka přepisovali do slovníčku. To je určitě dobře, protože tím se slovíčka vlastně také učíme, včetně jejich psané formy. Nesrovnatelně lepší efekt ale bude mít, když si pod slovíčko napíšete jeho konkrétní použití ve větě. Slovíčka se tak učíte v kontextu a to je pro jejich zapamatování naprosto stěžejní. Seznam Slovník je sice dobrý pomocník, ale pořiďte si určitě výkladový slovník! Pro angličtinu například Password od Mladé fronty nebo použijte internetový Cambridge Dictionary, kde najdete nejen použití slovíček ve větách, ale můžete si pustit i správnou výslovnost - a to britskou i americkou, no co víc si přát ☺. Na podobném principu funguje i naše aplikace na učení slovíček 2000 SLOVÍČEK, kde si výslovnost slovíček můžete přehrát rovnou a u každého slovíčka najdete jeho použití ve větě.

Opakujte!

Učit se, učit se, učit se, opakovat, opakovat, opakovat. To je ne zcela populární mantra studentů jazyků. O správném opakování jsme již v našich článcích psali několikrát. A zdá se, že to budeme muset neustále OPAKOVAT! Největší chybou je, se slovíčka naučit, a pak se na ně několik dní ani nepodívat. Pokud jste si poctivě četli náš Letní speciál na jazyky a přesto si teď slovíčka nevybavíte, není se čemu divit. Pravděpodobně jste neudělali žádné opakování. A právě proto jsme pro vás připravili zmiňovanou aplikaci, abyste na opakování nemuseli myslet, my na něj budeme totiž myslet za vás :-)

Možná se vám naše rady zdají samozřejmé, ale ruku na srdce, kdo z vás tak při učení jazyků postupuje?

Jakub Pok

Nejznámější trenér paměti v České republice, paměťovými technikami se zabývá již přes 20 let. Od roku 2010 předává své zkušenosti účastníkům kurzů a firemních školení ve Škole paměti.

Je autorem bestselleru Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, který vydalo nakladatelství Grada.

Jakub Pok v České televizi:

Více informací...

Naučte se slovíčka s nejznámějším trenérem paměti v ČR

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

  • Každé slovíčko se učíte pomocí příběhu, který vám pomůže s jeho uložením do paměti.
  • Unikátní algoritmus chytrého opakování hlídá a plánuje opakování naučených slovíček tak, že slovíčka zůstávají v paměti navždy.
  • Každé slovíčko a každou ukázkovou větu si můžete přehrát hlasem rodilého mluvčího.
  • Aplikaci můžete používat na jakémkoliv zařízení. Funguje na počítači, notebooku, tabletu i mobilním telefonu.
Vyzkoušet zdarma
DOBRÁ PAMĚŤ - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána. A přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Naše články o paměťových technikách


Copyright © 2019 2000 SLOVÍČEK | info@2000slovicek.cz

Aplikaci s vytvořil Jakub Vančišin