Naučte se 100 anglických slovíček za hodinu

Jakub Pok - nejznámější trenér paměti v ČR Jakub Pok, lektor a zakladatel Školy paměti

Málokomu lezou slovíčka dobře do hlavy. Proč? Je to poměrně logické, pro naši paměť jsou slovíčka příliš abstraktní a nezajímavá. Většinou se je snažíme zapamatovat pouhým opakováním dokola na základě jejich neurčitého významu. A to je chyba. Pokud se vám nechce zbytečně utrácet tisíce za jazykové školy a trávit stovky hodin nad učebnicemi bez valných výsledků, zkuste tzv. Metodu slovíček v příbězích. S touto paměťovou technikou je možné se naučit až 20 slovíček do 5 minut, za hodinu tak lze zvládnou více než 100 slovíček. Nevěříte?

Vyzkoušet zdarma
  • Hledáte způsob, jak se naučit dobře anglicky?
  • Nebo se jen potřebujete domluvit, stačí vám nejpoužívanější anglická slovíčka, základní fráze a jde vám o to, jak se anglicky naučit co nejrychleji?
  • Nebo už anglicky umíte, ale nejdou vám do hlavy anglická frázová slovesa?

Možná při učení jazyků děláte něco špatně, trávíte hodiny učením a efekt nikde. Přitom stačí 5 minut denně a anglicky se dá naučit snadno a rychle - jen je potřeba vědět, jak na to!

Pojďme se nejprve podívat, jak jste na tom s učením slovíček. Uděláme si spolu malý test. Zkuste se na chvilku soustředit a zapamatovat si 5 anglických slovíček. Pokud neznáte výslovnost nebo neumíte anglicky, vůbec nevadí, v závorce uvádíme, jak se slovíčko čte (ano, víme, že výslovnost se píše správně jinak, ale někdy je lepší to zjednodušit, aby všichni rozuměli).

FINE [fajn] - POKUTA

CONFUSED [konfjůzd] - ZMATENÝ

BILL [bil] - NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

BAR [bár] - MŘÍŽ (ve vězení)

DISMISS [dysmis] - PROPUSTIT

Jak to šlo? Jak jste postupovali, měli jste nějaký systém? Možná trávíte učením angličtiny spoustu času, ale vlastně ani nevíte, jak se správně představit. Zamýšleli jste se vlastně někdy nad tím, jaký systém výuky angličtiny vám vyhovuje? Přemýšleli jste nad tím, jak se učíte slovíčka? Přiznejte si, hledali jste někdy systém, který by vám učení ulehčil? Možná ne, protože všichni okolo se slovíčka klasicky biflovali a nikdo vám asi neřekl, že existuje i jiný, daleko efektivnější způsob.

Pokud se vám nechce utrácet tisíce za jazykové školy a trávit stovky hodin nad učebnicemi bez valných výsledků, zkuste tzv. Metodu slovíček v příbězích. S touto paměťovou technikou je možné se naučit až 20 slovíček do 5 minut, za hodinu tak lze zvládnou více než 100 slovíček. Nevěříte?

Nechme teorii a pojďme si techniku ukázat na konkrétním příkladu. Jako u všech paměťových technik, je potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní - zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Prvním krokem je tedy najít slovo v mateřštině, které zní nebo se píše podobně jako cizí slovíčko. Vycházíme ideálně z výslovnosti slovíčka.  Například u anglického slovíčka DOLL, které znamená PANENKA, si můžeme představit známou „herečku“ s bujným poprsím DOLLY BUSTER. Ta je pro nás klíčovým slovem. Následně vytvoříme fantazijní příběh mezi klíčovým slovem (Dolly Buster) a panenkou. Můžeme si třeba představit PANENKU v dětské postýlce, které zničehonic začne růst poprsí do obřích rozměrů, až se celá promění v DOLLY BUSTER.  Je potřeba si celý příběh představit jako film, čím více absurdní obraz, který vás rozesměje nebo i šokuje, tím lépe.

A jak byste si pomocí techniky mohli zapamatovat pět slovíček z našeho úvodního testu?

Teď na vás budu chtít, abyste mi věnovali, ale skutečně věnovali, 1 minutu pozornosti. Po každém příběhu, který si u každého slovíčka přečtete, zavřete oči a přibližně 10 vteřin si příběh v duchu představujte se všemi emocemi, barvami a zvuky. To je velmi důležité pro to, abyste sami pocítili sílu této techniky.

FINE [fajn] – POKUTA

Představte si, že vás na silnici zastaví policie za rychlou jízdu, dají vám POKUTU a všichni policisté z toho mají obrovskou radost. Začnou tancovat a zpívat: „Je to FAJN, fajn, fajn“.

CONFUSED [konfjůzd] – ZMATENÝ

Představte si nejvíce ZMATENÉHO člověka, jakého znáte. Já si představím svého kamaráda Martina, který dělá několik věcí naráz a neustále něco hledá. Když běhá po bytě a nemůže klasicky nic najít, tak se v pokoji objeví KONFUCIUS a moudře mu radí, ať se soustředí vždy jen na jeden úkol, že přeci muži nezvládají dělat více věcí najednou.

BILL [bil] - NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

Vidíte poslaneckou sněmovnu, kde poslanci projednávají NÁVRH ZÁKONA a klasicky se hádají. V tom dovnitř vtrhne BILL z filmu Kill Bill, začne kolem sebe máchat mečem a zapíchne ho přímo do návrhu zákona na omezení zbraní, se kterým rozhodně nesouhlasí.

BAR [bár] – MŘÍŽ (ve vězení)

Představte si MŘÍŽE ve vězení, hned za mřížemi sedí Radovan Krejčíř a vzhledem k tomu, že je hodně podnikavý, otevře si tam velký BAR, kde míchá drinky a podává je ostatním spoluvězňům přes mříže.

DISMISS – propustit

Představte si místo, kde se často propouští. Může to být například továrna nebo uhelné doly. Dále je třeba trochu popustit uzdu vlastní fantazii. V uhelném dole vidíme místo horníků DYSlektické MISSky v plavkách. Je krize a pro modelky už není práce, musejí si zkrátka přivydělávat v dolech. Najednou přijde majitel a všem oznámí, že důl se zavírá a musí je všechny PROPUSTIT.

Ve slovíčku dismiss jsme si tak našli dvě uchopitelná slova dis = dyslektická a miss = misska, modelka. Slova nemusejí být úplně stejná, naší paměti stačí i malé naťuknutí. Je dobré zavřít oči a nechat si tento absurdní obraz ještě jednou přehrát v naší mysli. Věřte, že slovíčko dismiss jen tak nezapomenete.

Zpočátku vám může technika připadat trochu krkolomná. Asi si říkáte: „To si mám na 2000 anglických slovíček pamatovat 2000 poblázněných příběhů? Nebude mne to paralyzovat? Není to těžší, než se naučit jednou slovíčko jen tak?“ U několika slovíček možná ano, ale každý asi ví, jaká je studium jazyků dřina.  Zásadní je, že jakmile si příběh párkrát zopakujete, v paměti zůstává již jen slovíčko a příběh pomalu odchází. A hlavně, mozek na vtipné příběhy reaguje lépe než na nudná slovíčka, která se snažíte zapamatovat pouhým biflováním.

Tak jak to šlo? Připadá vám, že si slovíčka nepamatujete? Tak co zpívali policisté, když vám dávali POKUTU? Kdo přišel poučit ZMATENÉHO kamaráda? Kdo zapíchl meč do NÁVRHU ZÁKONA? Co si Krejčíř otevřel za MŘÍŽEMI? A jaké byly a jaký měly titul modelky v dolech, které všechny PROPUSTILI?

No myslíme, že to s těmi jazyky půjde! A protože člověk je od přírody trochu líný tvor a ne každému se chce příběhy ke slovíčkům vymýšlet, vytvořili jsme tuto aplikaci na anglická slovíčka 2000 SLOVÍČEK. V aplikaci je již mnohem vice než 2000 anglických slovíček, najdete tam jak angličtinu pro začátečníky, tak například 100 nejpoužívanějších anglických sloves nebo frázových sloves. Pozor, na rozdíl od jiných aplikací na jazyky u nás nenajdete jen seznam nejčastějších frázových sloves, ale u každého je podobný příběh, jako jsme si ukázali, takže máte hlavně způsob, jak se slovíčka učit! U každého slovíčka si můžete přehrát výslovnost, takže nepotřebujete učitele ani jiné programy. A hlavně nechybí zmíněné procvičování slovíček, které je potřeba pro jejich uložení do dlouhodobé paměti.

Anglická slovíčka jsou řazena podle témat, takže se jeden den můžete učit například anglická slovíčka týkající se jídla a druhý den pak třeba slovíčka z oblasti cestování. Nebo si můžete zvolit výuku podle učebnice. Učení angličtiny pomocí aplikace 2000 SLOVÍČEK je nejen efektivní, ale také zábavné. Angličtinu si můžete dát i do mobilu a učit se kdekoli zrovna jste. A nejen to, v aplikaci najdete také německá a španělská slovíčka.

A na závěr klasická otázka, za jak dlouho se dá naučit anglicky? Lektor Školy paměti Jakub Pok často uvádí, že kdo se nenaučí jazyk za 6-12 měsíců, nenaučí se ho nikdy. Může to znít velmi přísně, ale ten, kdo nemá správný systém, neví, jak se učit slovíčka, nepravidelná slovesa či členy, navíc ani nemá správnou učebnici, dříve či později s učením jazyka skončí. Učení je pak totiž náročné a lidé nevidí žádné úspěchy.

S naší aplikací se slovíčka můžete učit online. Vyzkoušejte si pár lekcí zdarma, naprostá většina uživatelů aplikace je s ní spokojená a chválí nám ji. Často nám uživatelé píší, že je mrzí, že něco takového neznali dříve, že by si ušetřili spoustu nervů a hlavně času, který neefektivnímu učení jazyka věnovali. Těší nás také, že si uživatelé aplikaci mezi sebou doporučují a tím nám dávají jasně najevo, že se jim aplikace líbí. Do budoucna také plánujeme aplikaci obohatit o angličtinu pro děti.

Vyzkoušejte ZDARMA aplikaci 2000 SLOVÍČEK

Naučte se anglická slovíčka snadněji!

Stačí 10 minut denně a slovíčka už nikdy nedostanete z paměti pryč.

Vyzkoušet zdarma
DOBRÁ PAMĚŤ - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána. A přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Naše články o paměťových technikách


Copyright © 2019 2000 SLOVÍČEK | info@2000slovicek.cz

Aplikaci s vytvořil Jakub Vančišin