Naučte se 100 anglických slovíček za hodinu

Jakub Pok - nejznámější trenér paměti v ČR Jakub Pok, lektor a zakladatel Školy paměti

Myslíte si, že na cizí jazyky nemáte hlavu? Nevíte, jak na učení? Chcete se naučit anglicky snadno a rychle? Nebo třeba hledáte způsob, jak si zapamatovat členy v němčině? Ukážeme vám, jak vyzrát na cizí jazyky a jak se naučit 100 slovíček za hodinu. Připadá vám to neuvěřitelné? S paměťovými technikami není nic nemožné!

Možná vám totiž jen doposud nikdo neporadil, jakým způsobem se nejlépe učit cizí jazyk. Možná jste se zatím učili slovíčka klasickou školní metodou - desetkrát opakovat nahlas, desetkrát napsat, abyste pak zjistili, že si stejně žádné nepamatujete a neustále zadáváte slovíčko do Seznam Slovníku. Máme pro vás pár efektivních tipů, jak zvládnout jazyk snadno, rychle a bez trápení.

Tak snadno, že zvládnete 100 slovíček za hodinu jako nic. Můžete se tak bez větších problémů naučit 4000 – 5000 slovíček do 6 měsíců, což je už dostatečná slovní zásoba na to, abyste se v cizím jazyce slušně domluvili. Na slovo „nemožné“ zapomeňte, stejně jako na metody výuky cizích jazyků ze školy. V následujícím článku vám vysvětlíme, jak se přestat trápit s cizím jazykem a jak nad ním jednoduše zvítězit.

Experiment na Stanfordově univerzitě

Pojďme se nejprve podívat na zajímavý experiment, který udělali vědci na Stanfordově univerzitě ve Spojených státech. Dvě skupiny studentů měly za úkol se po dobu tří dnů učit každý den čtyřicet ruských slovíček, přičemž nikdo rusky neuměl. Jedna skupina se učila biflováním, druhá tzv. technikou klíčového slova, o které ještě bude řeč. Výsledek jasně ukázal, že technika je mnohem efektivnější. Studenti, kteří se slovíčka biflovali, znali po pár dnech jen necelou polovinu, zatímco skupina používající techniku, ovládala téměř dvě třetiny slovíček.

U testu se španělštinou vědci zaznamenali dokonce ještě výraznější rozdíly. Biflující se studenti si zapamatovali pouhých 28 % slovíček, zatímco ti s technikou 88 %. A to už je opravdu rozdíl! A co je důležité, výrazný rozdíl se projevil v dlouhodobém zapamatování slovíček. Studenti s novou metodu si dokázali i po šesti týdnech vzpomenout na stejné množství slovíček jako první skupina po pouhých pár dnech.

Jak se lépe učit slovíčka?

Největším problémem při učení slovíček je, že pro naši paměť jsou výrazy v cizím jazyce příliš abstraktní a nezajímavé. Jako u všech paměťových technik, je při používání metody slovíček v příbězích, která vychází ze zmíněné techniky klíčového slova, potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V této metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní, zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Anglická slovíčka

Nechme teorii stranou a pojďme si dát pár jasných příkladů, zvládne je každý. Prvním krokem je najít slovo v mateřštině, které zní nebo se píše podobně jako nové slovíčko. Například u anglického slovíčka DOLL, které znamená PANENKA, si můžeme představit známou „herečku“ s bujným poprsím Dolly Buster. Následně vytvoříme fantazijní příběh mezi Dolly Buster a panenkou. Můžeme si třeba představit panenku v dětské postýlce, které zničehonic začne růst poprsí do obřích rozměrů, až se celá promění v DOLLy Buster. Je potřeba si celý příběh představit jako film, se všemi barvami, vůněmi a emocemi. Čím více absurdní obraz, který vás rozesměje nebo i šokuje, tím lépe.

Německá slovíčka

Metoda samozřejmě funguje na všechny jazyky, nejen na angličtinu. Chtěli bychom se například naučit německé slovíčko das BUCH – v češtině KNIHA. Představte si například, že otevřete KNIHU a uvnitř je jako záložka vložená BUCHta.

Španělská slovíčka

Jako další příklad si můžeme uvést španělské slovíčko CENAR [senar], které znamená VEČEŘET. Představte si, že sedíte u romantické VEČEŘE a místo jídla vám přinesou kupu SENA. Absurdní představa? Možná ano, ale rozhodně bude fungovat. Pamatujte, že na počátku začínáme s lehčími slovíčky, pomalu ale zjistíte, že i na naprosto neuchopitelné slovíčko, si lze udělat paměťovou berličku.

Možná se ptáte, když na 2000 slovíček budete muset mít 2000 takových poblázněných příběhů a celou dobu je udržovat v paměti, nebude vás to paralyzovat? Není to komplikovanější než se naučit slovíčka jen tak? Pokud se chcete naučit jen několik slovíček, pak možná ano. Pokud se ale potřebujete naučit desítky naprosto cizích výrazů je tento způsob daleko efektivnější. Navíc když budete slovíčka správně opakovat, zjistíte, že příběh se pomalu vytrácí a následně v paměti zůstane jen cizí slovíčko. Pokud si pokaždé naučené výrazy projdete a budete se k nim pravidelně vracet, počáteční příběh už vám bude v hlavě jen problikávat. Po čase pak zmizí úplně a zůstane jenom slovíčko.

Vyzkoušet zdarma

10 nejčastějších otázek, které dostává ohledně učení cizích jazyků lektor Školy paměti a nejznámější trenér paměti Jakub Pok

Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, je to možné?

Pomocí metody slovíček v příbězích je to určitě možné. Je postavená na stejných principech, na kterých funguje naše paměť. Díky využívání představivosti a vytváření fantazijních příběhů se 100 slovíček za hodinu dá naučit. Pro uložení slovíček do dlouhodobé paměti je třeba je řádně zopakovat. Že je opakování matkou moudrosti, slýcháte jistě už od základní školy. A ode mě to uslyšíte znovu :). Co se týče slovíček, není tomu jinak. Žádný strach! Když si vyzkoušíte, že vám zopakování příběhů ke slovíčkům zabere pár minut, ale slovíčko si díky tomu zapamatujete dlouhodobě, budete mít k učení mnohem větší motivaci. První opakování naučených slovíček by mělo být do deseti minut, dále pak do 24 hodin, následně ideálně po 3 dnech, po týdnu a dále podle toho, jestli vám slovíčko ještě stále dělá problémy. V naší aplikaci  2000 SLOVÍČEK je opakování nastaveno tak, že jste pravidelně upozorňováni, že nastal čas daná slovíčka zopakovat, stačí se tedy nechat vést. Na aplikaci máme velmi pozitivní recenze. Vyzkoušení angličtiny online je zdarma, stejně tak máme zdarma několik ukázkových lekcí i v němčině a španělštině, takže si každý může vyzkoušet, jak to funguje. Nabízíme také garanci na vrácení peněz, takže nemůžete prodělat.

Proč není metoda slovíček v příbězích tolik známá a neučí se na školách?

Metoda slovíček v příbězích vychází z metody klíčového slova, jejíž výsledky byly vědecky ověřeny již v 70. letech minulého století na univerzitě ve Stanfordu. Metody učení jazyků v našich školách jsou ale bohužel někdy poněkud tradiční a učitelé se často obávají používat i jiné alternativy. Děti často vlastně ani neví, jak na učení a jak se učit slovíčka jinak než biflováním. Je to opravdu škoda, protože s technikou se cizí jazyky dají naučit rychle a efektivně. Naštěstí na naše kurzy Školy paměti chodí i učitelé, kteří tak metodu šíří déle. Například účastnice všech našich kurzů Daniela Kratinová touto metodou učí studenty němčinu. Jak píše v referenci na naši knihu Jak se naučit 100 slovíček za hodinu: „Ve škole se žáci naučí daleko více slovíček, která si pamatují, a kolik se u toho nasmějeme! Komenský by z nás měl radost“. Je vidět, že i němčina se dá učit zábavně!

Kolik slovíček se dá naučit denně?

S naší aplikací opravdu stačí věnovat angličtině 5 minut denně. Tím, že máte angličtinu v mobilu, je to snadné. Jako optimální vidím učit se zpočátku 5 až 10 slovíček denně. Zbytek můžete využít na procvičování slovíček, které je důležité pro jejich uložení do dlouhodobé paměti. Samozřejmě že s technikou je možné se naučit klidně 100 slovíček za hodinu, ale minimálně zpočátku bych to nepřeháněl.

Jak se učit frázová slovesa?

Anglická frázová slovesa se skládající z více slov a jejich význam většinou bohužel nejde odvodit, proto se studentům tak často pletou. Jsme ve Škole paměti, takže při jejich učení použijeme metodu slovíček v příbězích. Jde jen o to, zadívat se na slovíčko a najít k němu zástupné pojmy v češtině, ze kterých pak vytvoříme absurdní, vtipný a něčím zajímavý příběh. Můžeme si to ukázat na pár příkladech:

PUT OUT [put aut] = UHASIT

Představte si velký požár, který se požárníci snaží UHASIT, a mezi prvními hasí PUTin, který stříká vodu rovnou ze svého AUTa.

Představu proveďte opravdu důkladně, zapojte všechny smysly a nezapomeňte, fantazii se meze nekladou. Pokud jste si příběh detailně představili, můžete se vrhnout na další frázové sloveso.

CHEER UP [čír ap] = ROZVESELIT

Snažíte se ROZVESELIT nemocné dítě, tak si uděláte na hlavě ČÍRo a hrajete si spolu na APače.

Důkladně si představte i tento obraz a odpovězte na následující otázky:

  • Jaký politik je mezi prvními, kdo pomáhá požárníkům UHASIT požár a z čeho rovnou stříká vodu?
  • Co si uděláte na hlavě, když se snažíte ROZVESELIT nemocné dítě a na co si pak spolu hrajete?

Vidíte? Učení angličtiny může být zábava! Lepší způsob, jak se učit frázová slovesa, neznám. V naší aplikaci máme 130 nejčastějších frázových sloves v příbězích. Abychom co nejvíce předešli případné interferenci slovíček, máme v aplikaci frázová slovesa rozdělena do lekcí tak, aby se v jedné lekci nevyskytovalo hned několik podobných sloves například s put. Většina takzvaných pomůcek k učení frázových sloves to dělá právě naopak – jde převážně o seznamy všech sloves s put, take, go apod. Pak není divu, že v nich má nebohý student guláš.

Jak se dají naučit nepravidelná slovesa v angličtině?

Nepravidelná slovesa v angličtině dělají hlavně zpočátku problémy všem začátečníkům Obávaná tabulka se seznamem nepravidelných sloves visí všude, ale jak se je jen naučit? Paměťové techniky se samozřejmě dají použít i zde. Uveďme si malý příklad. Anglické sloveso TEACH [týč] znamená UČIT, VYUČOVAT. Časování tohoto nepravidelného slovesa pak vypadá:

teach [týč] - taught [tót] - taught [tót]

U infinitivu můžeme mít následující příběh. Učitel VYUČUJE žáky novou technikou, kdy na ně ukazuje TYČí (infinitiv - teach [týč]). Pokud už máte slovíčko procvičené a už jste si jej dobře zapamatovali, není problém příběh obohatit i o další časy. Můžete si dále představit, že dětem se takový způsob vyučování nelíbí a přivážou učitele k válečnému TOTemu (minulý čas - taught [tót]) a nakonec přijde vyučovat ředitel, kterého žáci přivážou k druhému TOTemu (příčestí minulé - taught [tót]).

Takovým stylem zvládnete seznam nepravidelných sloves snadno a rychle a ještě se u toho budete bavit!

Jak se naučit výslovnost?

Metoda slovíček v příbězích je založena právě na výslovnosti. Příběhy tak tvoříme podle toho, jak se slovíčka vyslovují. Je sice pěkné, když víte, jak se slovíčko píše, ale pokud ho vůbec neznáte, tak ho těžko napíšete. V aplikaci 2000 SLOVÍČEK samozřejmě najdete anglická slovíčka s výslovností a to nejen psanou, ale hlavně si můžete slovíčka rovnou přehrát. Nemusíte hledat Seznam Slovník nebo jiné online slovníky, ale správnou výslovnost si rovnou poslechnete. Stejně tak si v aplikaci můžete poslechnout i výslovnost u německých a španělských slovíček. Oproti angličtině není jejich výslovnost tak problematická, ale když si slovíčko při učení online rovnou poslechnete, je to dobrý způsob, jak si ho zapamatovat lépe, díky auditivní paměti, kterou při tom zapojíte.

Za jak dlouho se dá naučit anglicky?

Rád tak trochu provokativně říkám, že kdo se nenaučí cizí jazyk do 6 měsíců, nenaučí se ho nikdy. A nejde jen o to, že víte, jak se představit v angličtině a znáte dalších pár základních frází, ale myslím tím slušně se cizím jazykem domluvit. Opravdu, není to nic nemožného. Když máte správnou techniku, víte, jak se učit a jak si zapamatovat slovíčka, není to problém. Na našem  Kurzu zrychleného učení cizích jazyků si ukazujeme metodu slovíček v příbězích a také systém, jak zpracovat celou jazykovou učebnici. Když podle něj pak účastníci postupují a používají naši aplikaci 2000 SLOVÍČEK, potvrzují mi, že angličtina jim jde rychle a efektivně.

A co německý jazyk, prozradil byste, jak se učit členy v němčině?

Němčina u nás není tak populární a lidé často nevidí důvod, proč by se měli učit německy. V Čechách ale působí spousta německých firem, jsme obklopeni německy mluvícími sousedy, takže je její znalost konkurenční výhodou. Anglicky už umí spousta lidí, ale je velká poptávka po manažerech, kteří ovládají němčinu. Nejde jen o znalost německých slovíček pro začátečníky, ale schopnost se kultivovaně domluvit. A k tomu potřebujete dobrou slovní zásobu. Metoda slovíček v příbězích je naprosto univerzální, takže jde použít na jakýkoliv jazyk. Jak jsem již zmiňoval učitelku Danielu Kratinovou, která tak učí žáky němčinu, a má s technikou obrovské výsledky – němčina jde žákům snadno a rychle. Němčinu se také můžete učit online s naší aplikací. Lidé dnes chtějí mít němčinu v mobilu a existuje hned několik aplikací. Například populární Duolingo je fajn, ale s naší aplikací se budete slovíčka nejen učit, ale pomocí příběhů vám ukážeme jak. Německá slovíčka se v aplikaci můžete učit tematicky nebo podle učebnic jako je Sprechen Sie Deutsch nebo Německy s úsměvem.
Na členy nejen v němčině pak existuje jednoduchý paměťový trik. Stačí si pro každý člen určit neměnný symbol. Může to být například barva. Pro ženský rod růžová, mužský modrá a střední například zelená. Ukazovali jsme si německé slovíčko das Buch, což znamená kniha. Abychom si zapamatovali, že člen je das a ne die jako v češtině ta kniha, ale to kniha, stačí, když si představíme zmiňovaný příběh, kdy otevřeme knihu, kde je jako záložka rozmázlá buchta, která je celá zelená a obarví celou knihu nazeleno. Jak prosté! Teď už se s německými členy nemusíte trápit!

Doporučil byste metodu na učení komplikovanějších jazyků jako japonština nebo čínské znaky?

Máme již hodně účastníků kurzů, kteří už několik cizích jazyků ovládají a přišli s tím, že se potřebují naučit japonská slovíčka nebo čínštinu. Čínštinu neovládám, ale dovolím si uvést ukázku, kterou napsal na svůj blog David, účastník firemního školení, který studoval čínštinu na Tchaj-wanu: „Zkoušel jsem aplikovat jednoduché techniky, které jsme se dozvěděli na školení paměti. A funguje to! Pár příkladů. Hodně brzy jsme se museli poprat se slovem „horko“: 熱. Což je celkem komplikovaná záležitost. Ale při bližším ohledání obsahuje znaky: 2x 土 – „země“, 八 – „osm“, 灬 – „oheň“ a 丸 – „brok“. Na to zafungovala krátká historka: Když někdo vystřelí osm raket země-země, někde vznikne pořádný oheň a někomu bude zatracený horko. Takových historek bych vám mohl říct na desítky.” Techniku jsme již mnohokrát na kurzech zkoušeli na smyšlená slova, japonské nebo čínské znaky a je vidět, že to jde! Ideální je ale samozřejmě techniku nejprve potrénovat na jednodušších jazycích.

Jsem samouk, poradil byste, jak se naučit španělsky doma?

Španělská slovíčka jsou pro metodu slovíček v příbězích jak dělaná! Často slýchám od účastníků kurzů, že se začali učit španělsky vlastně jen proto, že jim učení cizích slovíček s novou metodou jde tak snadno, že se vrhli do nového jazyka. Doporučil bych vybrat si učebnici španělštiny pro samouky a nastavit si jasný systém postupu. S aplikací 2000 SLOVÍČEK se můžete španělská slovíčka učit online, jejich procvičování je pak jednoduché a plánuje jej za vás naše apka. Výhodou je, že španělská výslovnost je poměrně jednoduchá, takže bych se nebál ani výuky bez učitele. Kromě toho v aplikaci samozřejmě najdete i španělská slovíčka s výslovností, kterou si můžete hned přehrát a nemusíte používat ani Seznam Slovník nebo jiné online slovníky. O tom, jak se touto metodou dá naučit španělsky za 5 měsíců, psal na našem blogu účastník našich kurzů David Bíža. Chce to jen znát techniku a mít motivaci do učení.

Proč se aplikace jmenuje 2000 SLOVÍČEK?

2000 slovíček je již velmi dobrá slovní zásoba a základ, se kterým se dá slušně domluvit. Proto jsme zvolili tento název. V aplikaci máme již hodně přes 2000 anglických slovíček, déle německá a španělská slovíčka, další slovíčka neustále přidáváme. V aplikaci je tak dostupná angličtina pro začátečníky, ale také pokročilejší slovní zásoba.

Co všechno aplikace umí?

Aplikace nastavuje a hlídá vaše opakování tak, že na procvičování slovíček nemusíte myslet. Díky tomu, že máte angličtinu v mobilu, stačí 5 minut denně, kdy si slovíčka zopakujete, a jde to samo. Přidali jsme také funkci, kdy si každý může upravit příběh podle sebe. Kromě anglických, německých a španělských příběhů jsme přidali také další funkci a jsme přidali rozšíření, kdy si uživatelé mohou slovíčka do program vkládat – jedná se tedy i o aplikaci na učení vlastních slovíček.Uživatel si tak může přidávat vlastní slovní zásobu, využívat nastavený systém procvičování a sdílet slovíčka s ostatními. Slovíčka je možné se učit jak podle témat, ale také podle jazykových učebnic jako je Angličtina nejen pro samouky, Sprechen Sie Deutsch, Německy s úsměvem nebo Španělština nejen pro samouky.

Jakub Pok

Nejznámější trenér paměti v České republice, paměťovými technikami se zabývá již přes 20 let. Od roku 2010 předává své zkušenosti účastníkům kurzů a firemních školení ve Škole paměti.

Je autorem bestselleru Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, který vydalo nakladatelství Grada.

Jakub Pok v České televizi:

Více informací...

Naučte se slovíčka s nejznámějším trenérem paměti v ČR

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

  • Každé slovíčko se učíte pomocí příběhu, který vám pomůže s jeho uložením do paměti.
  • Unikátní algoritmus chytrého opakování hlídá a plánuje opakování naučených slovíček tak, že slovíčka zůstávají v paměti navždy.
  • Každé slovíčko a každou ukázkovou větu si můžete přehrát hlasem rodilého mluvčího.
  • Aplikaci můžete používat na jakémkoliv zařízení. Funguje na počítači, notebooku, tabletu i mobilním telefonu.
Vyzkoušet zdarma
DOBRÁ PAMĚŤ - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána. A přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Naše články o paměťových technikách


Copyright © 2019 2000 SLOVÍČEK | info@2000slovicek.cz

Aplikaci s vytvořil Jakub Vančišin